PÁD ŽELEZNÉ OPONY - FOTOGRAFIE
Spolu s Danielou Mrázkovou a Dušanem Veselým jsem jako kurátor více než rok připravoval největší výstavu fotografií o listopadových událostech roku 1989. Nejobsáhlejší část výstavy s názvem SAMETOVÁ REVOLUCE tvoří více než 480 fotografií od 71 československých fotografů.
Text z hradních webových stránek:
Výstava v Letohrádku královny Anny a v Královské zahradě Pražského hradu (30. 5. – 30. 11. 2019) pořádaná Kanceláří prezidenta republiky a Správou Pražského hradu je rozsáhlým fotografickým svědectvím o zlomovém roku 1989, kdy ve střední Evropě padla „železná opona“. Právě letos od tohoto pádu uplyne rovných 30 let.
Na sedmdesát jedna českých a slovenských fotografů spolu s pětadvaceti autory z Polska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a bývalé NDR se podílí na dramatickém příběhu konce komunismu v tzv. socialistickém bloku; tento příběh sleduje klíčové události v časové chronologii od ledna do prosince a podává autentickou výpověď o době před třiceti lety.
Mezi tvůrci unikátního výstavního souboru jsou jména předních českých a slovenských fotografů jako je např. Jindřich Šreit, Pavel Štecha, Viktor Kolář, Vladimír Birgus, Dana Kyndrová, Jan Šilpoch, Jaroslav Kučera, Miloň Novotný, Herbert Slavík, Karol Kállay, Jiří Všetečka, Miroslav Zajíc a řada dalších, stejně jako autorů z ostatních zemí jako je András Bankuti, Péter Korniss, Tamás Szigeti, Cvetan Tomcev, Krzysztof Miller, Chris Niedenthal a další.
Pamětníkům výstava připomene vzrušující chvíle, kterých byli očitými svědky, příslušníkům mladších generací přiblíží dramatické události bezprostředněji, než to dokážou strohé učebnice dějepisu.
Výstavu doprovodí dvě obrazové publikace – mezinárodní (144 str.), věnovaná událostem celého zlomového roku, a česko-slovenská (360 str.), věnovaná tzv. Sametové revoluci od 17. listopadu do konce roku 1989.
VYBRANÉ FOTOGRAFIE.