Mělník 2023, GALERIE VE VĚŽI
JAROSLAV KUČERA
LIDÉ, KTERÉ JSEM POTKAL
(Mělnický výběr)
Kučerovy fotografie patří k těm, které nejúčinněji zprostředkovaly události listopadu 1989 světovému publiku a dodnes je neodmyslitelně zastupují v historické paměti. Po tomto zlomu výrazně přibylo jeho autorských výstav u nás i v zahraničí (Švýcarsko, Německo, USA, Francie, Litva, Nizozemsko, Bosna a Hercegovina, Ukrajina, Belgie, Slovensko, Polsko), účastí na výstavách skupinových i cen (např. několikrát na Czech Press Foto, včetně Fotografie roku, tedy hlavní ceny v roce 2000 a 1. ceny na Euro Press Photo Awards). Stál u zrodu skupiny Signum a podílel se na jejím úspěšném projektu Židovské hřbitovy v Čechách a na Moravě.
K četným Kučerovým aktivitám přibyla také činnost kurátorská. V roce 2019 byl spolukurátorem velké fotografické výstavy Sametová revoluce – Pád železné opony na Pražském hradě. Před tím objevil, zpracoval, digitálně restauroval a jako kurátor dvou výstav v Tereziánském křídle Pražského hradu v roce 2009 a 2011 veřejnosti představil dosud neznámé soubory fotografií, pořízených pěti českými účastníky I. světové války. Knihy k oběma výstavám vydalo nakladatelství JAKURA, které Jaroslav Kučera založil roku 2007. Vedle dalších uměleckých publikací tu vyšlo zatím sedm jeho autorských knih.
Kurátor výstavy Vladimír CZUMALO
KLID PŘED BOUŘÍ - Jak jsme žili za normalizace
nová monografie Jaroslava Kučera vyšla v listopadu 2022
KLID PŘED BOUŘÍ . výstava fotografií v Leica Gallery Prague.
4.11.2022 - 15.1.2023
TICHÉ DIALOGY - Praha 2021- stavební fakulta ČVUT
25.10.2021
GALERIE RADNICE KAŠPERSKÉ HORY 9. - 30. listopad 2019
Výstava Jaroslava Kučery ke 30. výročí Sametové revoluce
Večer po vernisáži se v místním kině sešli diváci a hosté na (NEJEN) SAMETOVÉM VZPOMÍNÁNÍ. Docela jsem se chvílemi bavil nejen poměrně absurdním scénkami ze socialistických dob divadla Drak, ale i některými hrdinskými vzpomínkami účastníků listopadových událostí. Netušil jsem ale, že mě, a hlavně moji manželku Markétu, nejvíc nadchne folková skupina Epydemye, která pak v pondělí večer měla koncert v bohnickém divadle a Markéta si to nenechala ujít. Horší byl její návrat v noci domů, kdy šla sama, jako Karkulka, obřím areálem místního blázince.
Výstava fotografií 3.-30. listopadu 2019
Sametová revoluce
ve snímcích českých a slovenských fotografů.
Pro východomoravské město Veselí nad Moravou jsme s místním rodákem Milošem Kozumplíkem připravili k 30. výročí Sametové revoluce výstavu 30ti velkoformátových černobílých fotografií na Náměstí míru.
Autoři fotek:Dario Bellini, František Dostál, Pavel Hroch, Viktor Fischer, Jaroslav Kučera, Dana Kyndrová, Ján Lörincz, Jan Šilpoch, Radomil Šolc, Pavel Štecha, Jan Vaniš, Miroslav Zajíc.
V červenci 2019 vyšla v edici ČERNOBÍLE další moje kniha
SAMETOVÁ REVOLUCE
(V této edici již vyšly dvě knihy: Setkání, okamžiky, samoty a již v druhém vydání kniha Sudety).
Uvnitř je 89 černobílých fotografií z konce roku 1989 a text známé historičky umění Daniely Mrázkové. Kniha má 120 stran a bude stát 300 Kč. Můžete si ji také objednat u mě s 20% slevou, a pokud budete chtít, i s podpisem.
Bude také v prodeji na velké výstavě v Královském letohrádku - Belvedéru na Pražském hradě, kde se koná do konce listopadu obrovská výstava Pád železné opony, a kde mezi 480 fotografiemi z listopadu 1989 jsou také i moje fotografie. Jako kurátoři, spolu s Dušanem Veselým, jsme pro výstavu také připravili knihu se stejným názvem, kde je okolo 380 fotografií od 71 československých autorů.
Z textu Daniely Mrázkové:
Jeho fotografie okamžiku, kdy disident Václav Havel padá kolem krku ikonické postavě Pražského jara Alexandru Dubčekovi poté, co rezignovalo československé komunistické vedení státu, vyšla v roce 2005 na celé dvoustraně jubilejní publikace World Press Photo nazvané This Critical Mirror, Kritické zrcadlo, jíž pořadatel prestižní světové soutěže prezentoval velké fotografie velkých historických událostí.
Jeho snímek blonďaté dívčiny držící se státní vlajkou v ruce na pražském Václavském náměstí studentskou stráž, stejně jako záběr starého vousáče na rampě Národního muzea vášnivě mávajícího praporem nebo fotografie kněze Malého či Havla při prvních listopadových projevech k rozbouřeným lidským davům a řada dalších, včetně snímku vlčáka s čs. vlajkou na zádech dojemně čekajícího uprostřed - po mohutné demonstraci se vylidňující - Letenské pláně, se staly klíčovými obrazy velkých souborných výstav Rok 1989 očima fotografů z r. 1999 a 2009, které po domácím uvedení několik let putovaly světem. A na několika kontinentech tlumočily lidskou naději na svobodu - sen, v jehož uskutečnění se mnozí už ani neodvažovali doufat.
PÁD ŽELEZNÉ OPONY - FOTOGRAFIE
Spolu s Danielou Mrázkovou a Dušanem Veselým jsem jako kurátor více než rok připravoval největší výstavu fotografií o listopadových událostech roku 1989. Nejobsáhlejší část výstavy s názvem SAMETOVÁ REVOLUCE tvoří více než 480 fotografií od 71 československých fotografů.
Text z hradních webových stránek:
Výstava v Letohrádku královny Anny a v Královské zahradě Pražského hradu (30. 5. – 30. 11. 2019) pořádaná Kanceláří prezidenta republiky a Správou Pražského hradu je rozsáhlým fotografickým svědectvím o zlomovém roku 1989, kdy ve střední Evropě padla „železná opona“. Právě letos od tohoto pádu uplyne rovných 30 let.
Na sedmdesát jedna českých a slovenských fotografů spolu s pětadvaceti autory z Polska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a bývalé NDR se podílí na dramatickém příběhu konce komunismu v tzv. socialistickém bloku; tento příběh sleduje klíčové události v časové chronologii od ledna do prosince a podává autentickou výpověď o době před třiceti lety.
Mezi tvůrci unikátního výstavního souboru jsou jména předních českých a slovenských fotografů jako je např. Jindřich Šreit, Pavel Štecha, Viktor Kolář, Vladimír Birgus, Dana Kyndrová, Jan Šilpoch, Jaroslav Kučera, Miloň Novotný, Herbert Slavík, Karol Kállay, Jiří Všetečka, Miroslav Zajíc a řada dalších, stejně jako autorů z ostatních zemí jako je András Bankuti, Péter Korniss, Tamás Szigeti, Cvetan Tomcev, Krzysztof Miller, Chris Niedenthal a další.
Pamětníkům výstava připomene vzrušující chvíle, kterých byli očitými svědky, příslušníkům mladších generací přiblíží dramatické události bezprostředněji, než to dokážou strohé učebnice dějepisu.
Výstavu doprovodí dvě obrazové publikace – mezinárodní (144 str.), věnovaná událostem celého zlomového roku, a česko-slovenská (360 str.), věnovaná tzv. Sametové revoluci od 17. listopadu do konce roku 1989.
VYBRANÉ FOTOGRAFIE.
Château de Lunéville
Ve Francii na zámku v Lunéville byla otevřena moje výstava Lidé, které jsem potkal.
Bohužel jsem kvůli nemoci nemohl do Francie na zahájení jet a tak fotky z vernisáže mi poslali pan Eric Didym a Michal a Bára Beránkovi. Díky nim jsem mohl vidět, na jak kouzelném místě se výstava konala.
U Černého vola - listopad 2017.
Na fotce je jediný vidoucí a to je hasič, který nechodí do hospody, aby se v případě požáru o kamarády postaral. Také je možné na fotce identifikovat dva slepecké psy, jednoho podvraťáka a jednoho jorkšíra, který je však nošen svým pánem v přenosné tašce, takže jen štěká na kolemjdoucí. Je to pes odstrašující, vím o čem mluvím, měli jsme Sárinku, jorkšírku / viz foto Sára v Itálii /.